Vesti

Промоција књиге „Из поштареве торбе” у Прометеју

  1. мај 18 часова: галерија Прометеј

Дана 30. маја са почетком од 18 часова, у галерији издавачке куће Прометеј (Светозара Милетића 16, Нови Сад) одржаће се представљање књиге „Из поштареве торбе” аутора Ђуре Салонтаја.

У програму учествују некадашње колеге аутора, новосадски поштари, што ће бити прилика за упознавање са радом поштара у Новом Саду у другој половини 20. века.

 

Улаз је слободан.
Добро нам дошли.

ИК Прометеј

Светозара Милетића 16

Нови Сад, 21 000

телефон: 021/6616-018

e-mail: prometej.promocije@gmail.com

sajt: www.prometej.rs

ИК Прометеј: Програм промоција у галерији Прометеј

  1. мај – промоција новог романа Тамаре Сарафијановић

 

У понедељак, 29. маја, са почетком у 19 часова, у галерији Прометеј (Светозара Милетића 16, Нови Сад) биће представљен нови роман Тамаре Сарафијановић „Карма“.

Питање које лебди кроз цео роман пратећи судбину главне јунакиње и оставља простора за размишљање сваком читаоцу, јесте управо да ли је карма нешто што човек несвесно следи, а мисли да сам одлучује и да ли је могло бити и другачије? – Соња Медић

„Карма“ Тамаре Сарафијановић је драматична прича која дира у емоције и рацио. Фабула романа је изазовна психолошка студија где доминира однос фаталне жене (распусне опсенарке) и заљубљеног мушкарца. Оно што ову књигу издваја од других је то што вас час изненади, час узбуди, час вас понесе, час шокира.

  1. јун – промоција књиге „Завештање Атлантиде” Бојана Димитријевића

У четвртак 1. јуна, са почетком у 19 часова, у галерији Прометеј (Светозара Милетића 16, Нови Сад) одржаће се промоција књиге Завештање Атлантиде, аутора Бојана Димитријевића.

Што сам више проучавао ову тему, постајао сам све више свестан њене актуелности и важности за судбину човечанства, јер се борба око завештања Атлантиде и сада одвија пред историјском сценом људског рода као каква античка драма. На такав закључак натерала ме је и фасцинантна Пекићева књига јер је он без сумње веровао у Атлантиду, у њено постојање и живу борбу која се поводом ње и данас води као судбоносна битка посрнулог човечанства. Штавише, историја човека по Пекићу и није ништа друго до вечита пропаст и рађање нових цивилизација које достижу свој технолошки врхунац, а онда се међусобно уништавају, руше и почињу из почетка у архетипској борби добра и зла и есхатолошком сукобу човека и аутомата, Бога и ђавола, духовног и механичког човечанства. – из Предговора

  1. јун – представљање новог кола едиције Пречански Срби до слома Аустроугарске

Ново коло едиције Пречански Срби до слома Аустроугарске сада је богатије за још три нова наслова:

„Ђорђе Стратимировић”, Дејан Микавица и Горан Васин

„САБЉА, ПЕРО и КРСТ – српско свештенство у Босни и Херцеговини (1878–1914)”, Боривоје Милошевић

„Историја Карловачке митрополије”, Горан Васин и Ненад Нинковић

„Историја Карловачке митрополије”, Горан Васин и Ненад Нинковић

Промоција ће се одржати у петак 2. јуна са почетком у 12 часова у галерији Прометеј (Светозара Милетића 16, Нови Сад) . У програму учествују:

Горан Васин
Ненад Нинковић
Боривоје Милошевић
Илија Туцић
Зоран Колунџија

Улаз је слободан. Добродошли!

ИК Прометеј

Светозара Милетића 16

Нови Сад, 21 000

телефон: 021/6616-018

e-mail: prometej.promocije@gmail.com

sajt: www.prometej.rs

25. Мај: Вазнесење Господње – Спасовдан

На данашњи дан Православна Црква прославља празник Вазнесења  Господњег, у народу познатији као Спасовдан.

Вазнесење Господње слави Црква у четрдесети дан после Васкрсења Христова, када се Господ узнео на небо, и увек пада у четвртак шесте недеље после Васкрса.

Пошто се Господ кроз четрдесет дана иза свога Васкрсења јављао ученицима говорећи им о Царству Божијем, и пошто им је заповедио да се не одаљују од Јерусалима, но да чекају обећање Светога Духа, Господ је у четрдесети дан извео своје ученике до Витаније, подигао  своје руке и благословио их, и благосиљајући их узнео се на небо.

Када су ученици са Горе Елеонске гледали на на небо и на облак, који је Господа сакрио од њихових очију, објавише им анђели да ће исти Исус, који се од њих узнео на небо, на исти начин доћи, као што су га видели да се узноси на небо (Дап. 1, 1-12; Мк. 16, 12-19; Лк. 24, 50-52).

О Вазнесењу после јављања ученицима кроз четрдесет дана говоре само Дела апостолска (Дап. 1, 3), док Свети апостол Лука у Еванђељу не спомиње дан Вазнесења.

Вазнесење се првобитно није славило посебним празником у четрдесети дан после Васкрса, но је првобитно Педесетница, тј. време од педесет дана, била тако рећи један јединствен празник са више спомена, а спомен на Вазнесење био је утопљен у Педесетницу, време од педесет дана. Зато неки ранији писци из 3. века, као нпр. Тертулијан и Ориген, не спомињу овај празник. Најстарије беседе на овај празник можемо наћи у време Светог Јована Златоустог (+405) и Светог Григорија Ниског. Дакле крајем 4. века издвојен је спомен Вазнесења Христова од Педесетнице, педесетог дана иза Васкрса и дана Силаска Светога Духа, и постављен је на своје место у четрдесети дан иза Васкрса.

Апостолске установе (1. V, с. 20, 1) казују да се седмица иза Васкрса славила као „достојанствен празник“ и наставља овако: „Тада бројте од првог дана Господњег 40 дана и славите од дана Господњег (тј. Пасхе) до четвртка (тј. 40 дана) Вазнесење Господа, у Који је Он целу икономију и домострој искупљења извршио и вратио се натраг ка Богу Оцу, пошто је сео с десне стране Силе и сада чека, док не буду Његови непријатељи положени код ногу Његових“.

Као што се у Јерусалиму у четрдесети дан иза Васкрса ишло у Витлејем у литији, тако се и у другим местима Истока, где се славило Вазнесење, излазило на литију, као нпр. у Цариграду и Антиохији. И у нашој Цркви у овај дан се носи литија. При увођењу богослужбених обичаја руководило се принципом што већег подражавања радњама Спаситељевим. У овом случају имало се у виду да је Господ извео своје ученике на Елеонску Гору (Лк. 24, 50), што значи у правцу према Витанији.

Место са кога се Господ узнео на небо, било је одмах веома поштовано. Већ царица Јелена је дала саградити на Елеонској Гори велелепну базилику, коју су Сарацени на жалост разорили, и више није подигнута. Данас само једна мала црквица означава место, које се већ у IV веку означавало као место Вазнесења, и где се још и данас назире траг од стопе Спаситеља.

24. Мај: Свети Кирило и Методије

Браћа рођена, родом из Солуна, од родитеља знаменитих и богатих, Лава и Марије. Старији брат Методије као официр проведе десет година међу Словенима (македонским) и тако научи словенски језик. По том се Методије удаљи у гору Олимп и предаде монашом подвигу. Ту му се придружи доцније и Кирил (Константин). Но када хазарски цар Каган потражи од цара Михаила проповеднике вере Христове, тада по заповести царевој ова два брата буду пронађени и послати међу Хазаре. Убедивши Кагана у веру Христову, они га крстише са великим бројем његових доглавника и још већим бројем народа. После извесног времена они се врате у Цариград, где саставе азбуку словенску од тридесет осам слова, и почну преводити црквене књиге с грчког на словенски. На позив кнеза Растислава оду у Моравску, где веру благочестиву распростреше и утврдише, а књиге умножише и дадоше их свештеницима, да уче омладину. На позив папе оду у Рим, где се Кирил разболе и умре 14. фебруара 869. године. Тада се Методије врати у Моравску и потруди се до смрти на утврђењу вере Христове међу Словенима. По његовој смрти – а он се упокоји у Господу 6. априла 885. године – ученици његови, петочисленици, са светим Климентом као епископом на челу, пређоше Дунав и спустише се на југ, у Македонију, где, из Охрида, продужише међу Словенима посао, започети Кирилом и Методијем на северу.

Прометеј дарује! Бесплатна књига за вас!

Јосиф Бродски је једном рекао: Већи грех од спаљивања књига је не читати књиге.

Светски дан књиге се прославља широм света од 23. априла 1995. године, када је овај празник писане речи установљен на Генералној конференцији Унеска у Паризу.

Ипак, ова традиција вуче знатно дуже корене у Шпанији, где се овај датум обележава од 1923. године, као дан када су преминули великани светске књижевности Мигел де Сервантес и Вилијам Шекспир.

Ове године, Прометеј својим читаоцима, поводом овог пазника, дарује књигу Чудесан живот дипломираних књижевникаАлесандра Карере. Сам наслов носи у себи танану иронију, будући да сви знамо каква судбина очекује дипломиране књижевнике у овим временима. Од 1993. године ова књига је доживела чак седам издања.

Овом приликом вас подсећамо да на сајту Прометеја до краја априла траје Велики ускршњи попуст од 40% на све наше наслове! Пожурите, количине су ограничене!

Књига није храна, али је послатица. Тин Ујевић

Свој примерак књиге можете бесплатно преузети кликом овде.

Ваш Прометеј!

ИК ПРОМЕТЕЈ – Едиција Српске Војводе

Драги пријатељи интернет презентације Водич кроз Свету Гору,

Желимо да вас обавестимо да ћемо вас у наредном периоду у сарадњи са Издавачком кућом Прометеј из Новог Сада информисати о најинтересантнијем штиву ове издавачке куће.

Овај серијал започињемо са Едицијом Српске Војводе.

Одбрана Косова поља 1915

Број страна / Повез / Писмо:

206 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 
ИСБН: 978-86-515-1395-7
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

ВОЈВОДА РАДОМИР ПУТНИК 1

Број страна / Повез / Писмо:

379 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1389-6
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

ВОЈВОДА РАДОМИР ПУТНИК 2

Број страна / Повез / Писмо:

316 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1390-2
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

МОЈЕ УСПОМЕНЕ

Број страна / Повез / Писмо:

358 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1394-0
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

ВОЈВОДА ЖИВОЈИН МИШИЋ

Број страна / Повез / Писмо:

483 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1396-4
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

ВОЈВОДА СТЕПА СТЕПАНОВИЋ 1

Број страна / Повез / Писмо:

259 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1383-4
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

ВОЈВОДА СТЕПА СТЕПАНОВИЋ 2

Број страна / Повез / Писмо:

301 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1384-1
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј

МЕМОАРИ. СОЛУНСКИ ФРОНТ, СРБИЈА, БАЛКАН, ЦЕНТРАЛНА ЕВРОПА 1918–1919.

Број страна / Повез / Писмо:

232 / Тврд / Ћирилица
Димензије: 17 × 24 cm
ИСБН: 978-86-515-1382-7
Година издавања: 2018.
Издавач / Суиздавач: Издавачка кућа Прометеј